top of page

Čo je Triatlon

 

Triatlon je mladý šport, ktorý v poslednom čase zaznamenáva ako vo svete  tak aj u nás obrovský rozmach. Vychádza z prirodzeného záujmu o základné pohybové aktivity, ktorých samotné zvládnutie je pre mnohých veľkou výzvou. Táto kombinácia výborne sa dopĺňajúcich športov, láka svojou atraktivitou všetky vekové kategórie mužov a žien. Triatlon tvoria tri disciplíny základných aerobných športov - plávanie, cyklistika a beh, čo umožňuje celoročnú zdravú pohybovú aktivitu. 

 

Existujú 4 základné dĺžky tratí:
 

Šprint triatlon

plávanie 750 m 

cyklistika 20 km 

beh 5 km

Krátky triatlon olympijský

plávanie 1,5 km

 cyklistika 40 km

beh 10 km

Stredný triatlon Halfironman 

plávanie 1,9 km

cyklistika 90 km

beh 21,1 km

Dlhý triatlon Ironman

plávanie 3,8 km

cyklistika 180 km

beh 42,2 km

Veľmi populárne sú aj ďalšie odvetvia triatlonu. Je to predovšetkým terénny/kross triatlon  (napr. Xterra), ktorého hlavným motívom je návrat k prírode. Pretek sa uskutočňuje na horských bicykloch a beh prebieha taktiež na nespevnených povrchoch.

 

Neplavci si môžu zmerať svoje sily na duatlone – v kombinácií behu a cyklistiky. Poznáme dokonca aj zimný triatlon – plávanie nahradil beh na lyžiach a celý pretek sa odohráva na snehu. Kvadriatlon je 4 -kombinácia

plávanie - kajak - bicykel - beh. Ďalšou z obľúbených odnoží triatlonu je Aquatlon. Pozostáva z plávania a behu.

V súčasnosti sa veľkej popularite taktiež tešia dlhšie triatlony (Halfironman a Ironman). Pre človeka je samotnou výzvou vôbec absolvovať a dokončiť takýto pretek. Veľkým rozdielom oproti kratším vzdialenostiam je cyklistické pravidlo, v ktorom je jazda v háku zakázana. Každý pretekár sa tak musí spoliehať iba na svoje sily. Podobne je to aj s xterrou, kde sú trate technicky veľmi náročné.

ironman history 90s 4.jpg

Jeden z prvých triatlonov na svete sa uskutočnil na Havajských ostrovoch, kde sa dodnes uskutočňujú majstrovstvá sveta v Ironmane a v Xterre.

V roku 2000 sa triatlon po prvý krát predstavil aj na olympiáde v Sydney. 

Odvtedy je triatlon olympíjskym športom.

triatlon senec.jpg

Na Slovensku triatlon zastrešuje Slovenská triatlonová únia, ktorá v roku 2017 oslavovala svoje 30. výročie.

Každý rok sa konajú Majistrovstvá Slovenska vo všetkých triatlonových disciplínach (dĺžkach) a takmer celoročne prebiehajú aj kolá Slovenského pohára.

bottom of page