top of page

RACE REPORT: IRONMAN WORLD CHAMPIONSHIP ­čî║HAVAJ­čî║

Updated: May 9


 

10.10.2022 - Prol├│g


...le┼ż├şm v posteli, 3 kilometre od miesta, na ktorom pred 4-mi d┼łami st├ílo moje po fyzickej a ment├ílnej str├ínke najlep┼íie JA, ─Źakaj├║ce na sl├ívnostn├Ż v├Żstrel z kan├│na znamenaj├║ci ┼ítart najprest├ş┼żnej┼íieho podujatia ┼íportu, ktor├Ż ma formoval posledn├Żch 5 rokov.

..o necel├Żch 10 hod├şn, sa ocit├ím na tom istom mieste, o poznanie slab┼í├ş, o poznanie chud┼í├ş, o poznanie inak┼í├ş. Pr├íve som toti┼żto absolvoval 3,8KM pl├ívania, 180KM na bicykli a 42KM behu. Na Havaji. Na trati a podujat├ş, ktor├ę p├ş┼íe hist├│riu triatlonu. Je v podstate jeho piedest├ílom.

 

6.10.2019 - Prvotina

ÔÇ×...je 8:15 r├íno, prof├şci u┼ż m├║tia vodu v Stredozemnom mori a ja po prebdenej noci s 2hodinov├Ż soundtrackom od Hansa Zimmera potl├í─Źam slzy a turbulentn├ę em├│cie pri poh─żade na moju uplakan├║ maminu a priate─żku stojace na druhej strane bari├ęry. V tej chv├şli sa c├ştim tak trochu ako vojak id├║ci do boja...ÔÇť

S├║ to presne 3 roky od mojej premi├ęry na podujat├ş, ktor├ę je omnoho viac ako len kombin├íciou ┼íportov. Je dobrodru┼żstvom, v├Żzvou, epopejou... Ironman v Barcelone mal by┼ą vyvrcholen├şm m├┤jho 2-ro─Źn├ęho ├║silia a snahy pripravi┼ą sa ako ÔÇ×triatlonov├ęho zemiakaÔÇť (├║plneho za─Źiato─Źn├şka vo v┼íetk├Żch discipl├şnach, ktor├ę triatlon zah┼Ľ┼ła) na t├║to vtedy pre m┼ła nepredstavite─żn├║ a ultim├ítnu v├Żzvu.

ÔÇ×..potom sa vr├ítim do h├┤r, k cep├şnom, ma─Źk├ím karab├şnam, severn├Żm sten├ím...ÔÇť

Cie─żov├║ ─Źiaru pret├şnam v ─Źase 9hod 23min├║t s pocitom ├║plneho roz┼ír├│bovania, pad├ím na zem a nasleduj├║cu polhodinu za┼ż├şvam telesne a fyzick├ę muky kompletn├ęho vy─Źerpania a bolesti takmer vo v┼íetk├Żch ─Źastiach svojho tela.

ÔÇ×M├ím to za sebou, zvl├ídol som to, ale nikdy viac!ÔÇť

.A┼ż po p├ír hodin├ích si uvedomujem, ak├Ż ─Źas sa mi podarilo zvl├ídnu┼ą. (Z osobn├ęho h─żadiska triatlonov├ęho zemiaka ├║spe┼ín├Ż, z h─żadiska svetov├ęho mer├ştka samozrejme priemern├Ż).


Po p├ír d┼łoch prehodnocujem - tu to nekon─Ź├ş.

ÔÇ×Skon─Źil si p├ír miest od kvalifikovania sa na HAVAJ, mo┼żno by si mohol e┼íte trochu zamaka┼ą a sk├║si┼ą sa kvalifikova┼ą, to by bola pecka!ÔÇť ÔÇô po─Ź├║vam z okolia.

Tak som trochu zamakal. Ubehli 2 roky, nie─Źo m├ílo cez 1500 hod├şn tr├ęningu a 30 000+ od┼íportovan├Żch kilometrov.

Mo┼żno (ur─Źite) nem├ím ultra talent ani fyzick├║ predispoz├şciu na vytrvalostn├ę ┼íporty, nem├ím ├║chvatn├ę VO2max, kapacitu p─ż├║c alebo ide├ílne telesn├ę proporcie, av┼íak m├ím v├┤─żu, vytrvalos┼ą a pr├şstup k ┼żivot, ktor├Ż mi v┼ítiepil najv├Ą─Ź┼í├ş vzor a u─Źitel - m├┤j apa (otec:):

ÔÇ×Rob ─Źoko─żvek, ale aspo┼ł jedno rob poriadneÔÇť...

Pand├ęmia mierne skomplikovala pl├íny, aspo┼ł bolo viac ─Źasu (rok naviac) na pr├şpravu. Jedin├Żm probl├ęmom bolo, ┼że som ju nemal s├ím, ale aj cel├í potenci├ílna konkurencia s rovnak├Żmi amb├şciami (-:

 

21.10.2021 - Gradácia

..sa staviam na ┼ítart Ironmana na Mallorke, svojho druh├ęho v porad├ş. Cie─ż je jasn├Ż, snaha zabojova┼ą o kvalifikovanie sa na Havaj. Nie som z─Ćaleka jedin├Ż s tak├Żmto "snom", v triatlonovom svete ho m├íme takmer v┼íetci. Ro─Źne sa spln├ş cca 5% zo v┼íetk├Żch ├║spe┼íne dokon─Źen├Żch Ironmanov = Iba t├Żm najlep┼í├şm z jednotliv├Żch vekov├Żch kateg├│ri├ş. (potom je tu kateg├│ria PRO ale to je in├í liga :-).


Pretek dobieham v ─Źase 9hod 23min (to u┼ż ste niekde zahliadli ┼że) (-:. 30 sek├║nd pomal┼íie, ako pred dvoma rokmi v Barcelone. S jedn├Żm rozdielom, ┼że prev├Ż┼íenia boli takmer dvojn├ísobn├ę. To sa prejavilo aj na porad├ş. Zvy┼íok je u┼ż hist├│riou, na┼í┼ąastie pre m┼ła ├║spe┼ínou.

Ideme na Havaj ­čî║.


 

1.1 a┼ż 29.9.2022 - Expoz├şcia a Pr├şprava


..absolvujem pomerne divok├Ż proces pozost├ívaj├║ci z mno┼żstva tr├ęningov a s├║streden├ş, absolvovan├ş odlo┼żen├Żch pretekov z pandemick├ęho obdobia, nah├í┼łania partnerstiev a financi├ş, to─Źenia vide├ş "CESTA NA HAVAJ­čî║", organizovania podujat├ş/pretekov a teambuildingov, snahy budovania vlastnej komunity triatlonov├ęho t├şmu Tri 2 Fly a do toho (v neposlednom rade samozrejme) by┼ą aspo┼ł trochu pou┼żite─żn├Żm partnerom v dom├ícnosti... vyber├íme si sami, ak├Żm sp├┤sobom budeme ┼żi┼ą. Ten m├┤j je r├Żchly, pestr├Ż a (pre m┼ła) kr├ísny.


 

29.9.2022 - VYVRCHOLENIE

Odlietame. Viede┼ł ÔÇô Lond├Żn ÔÇô San Francisco ÔÇô Kailua-Kona Havaj. 30hod├şn ma Kika prikovan├ęho kon┼ítantne pri sebe u┼ż dlho nemala. M├ím 7 dn├ş do preteku, sn├í─Ć dostatok na aklimatizovanie sa.

"12hodinov├Ż posun ale najm├Ą extr├ęmne vysok├ę hodnoty vlhkosti, UV ┼żiarenia a t├Żm aj tepla robia z Ironmana na Havaji ├║plne in├ęho Ironman-a, ak├Żm dok├í┼że by┼ą kdeko─żvek inde na svete."

Tak├ę ch├Żry o ┼łom koluj├║ a ja sa s t├Żm pomerne r├Żchlo stoto┼ż┼łujem.


T├Żchto 7 dn├ş je ┼ípeci├ílnych aj z in├ęho d├┤vodu. ┼áialene vysok├ę ceny ubytovan├ş, stravovania, vlastne v┼íetk├ęho n├║tia aj u┼ż vy┼í┼íie spomenut├Żch PRO hlada┼ą sp├┤soby ako u┼íetri┼ą. Ja som n├íhodou (tie neexistuj├║) na p├ír z nich narazil. Pobyt na Havaji budeme zdiela┼ą s profesion├ílmi z Franc├║zska.

ÔÇ×..aspo┼ł nie─Źo odkuk├ím.ÔÇť

Sam Laidlow je u┼ż pomerne zn├íma firma (pred Havajom 8. na svete). O Clementovi Mignonovi som u┼ż tie┼ż po─Źul a o jeho partnerke Marjolaine taktie┼ż (┼ąa┼żko prehliadnute─żna tritlonistka/blond├şnka z Instagramu). V┼íetci patria do svetovej elity.

"Slu┼ín├í zrejme celkom talentovan├í spolo─Źnos┼ą."

..ak m├ím na nie─Źo talent ja, je to vytv├íranie medzi─żudsk├Żch vz┼ąahov. Netrv├í dlho, a sme partia, ktor├í akoby sa poznala roky. ─îo v┼íetko najbli┼ż┼íie dni so Samom za┼żijem/e, je ako z ve─żkej knihy rozpr├ívok na ve─Źer ÔÇ×Sn├şvajte s namiÔÇť.

"..odtr├ęnovan├ę, odkukan├ę, relat├şvne aklimatizovan├ę. Atmosf├ęra ostrova, ─żudu a prostredia nasat├í. Po─Ćme nato!"
 

6.10.2022 ÔÇô ┼áTVRTOK - RACE DAY

"Nielen ┼że sa z├║─Źastn├şm MS na Legend├írnom Havaji, ale e┼íte m├┤┼żem aj mudrova┼ą a u┼ż├şva┼ą si atmosf├ęru po─Źas preteku PRO mu┼żov." (a za┼żi┼ą so Samom neopakovate─żn├Ż z├í┼żitok)

Po 1x v 42 ro─Źnej hist├│ri├ş Ironmana bud├║ MS na Havaji v dvojdennom form├íte. Je to z d├┤vodu pand├ęmie a 3-ro─Źnej pauzy / neorganizovania MS na tomto ostrove. (Naposledy sa tu konali v roku 2019). Mno┼żstvo kvalifikovan├Żch pretek├írov z predo┼íl├Żch rokov je t├Żm p├ídom vy┼í┼íie ako b├Żvalo zvykom. Moja vekov├í kateg├│ria (AG25-29) nakoniec ┼ítartuje vo ┼ítvrtok s PRO-┼żenami, v┼íetk├Żmi ┼żensk├Żmi kateg├│riami a so 7-mi mu┼żsk├Żmi kateg├│riami. ├Üprimne, m├ím rados┼ą.


"..som pripraven├Ż!"

 

PLÁVANIE

Kailua Bay ÔÇô Tich├Ż oce├ín ÔÇô 3800m

ÔÇ×Aspo┼ł to bude nadn├í┼ía┼ą miesto neopr├ęnu.ÔÇť (To ┼że ma vysu┼í├ş a do┼íkriabe, aj cez 2 vrsty vazel├şny u┼ż po 500m, je druh├í strana mince.)

Je 7:40 r├íno. Voda m├í 26 stup┼łov. Jej salinita je jednou z najv├Ą─Ź┼í├şch na svete. Pred ┼ítartom som k─żudn├Ż, prekvapivo bez v├Żraznej┼í├şch em├│ci├ş. Te┼í├şm sa. Te┼í├şm sa ako sa popasujem s tra┼ąou... Stoj├şm na ┼ítarte s in├Żm pocitom, ako pred pretekmi organiz├ície Ironman za posledn├ę roky. Stoj├şm s pocitom, akoby to bolo po 1x. S t├Żm naj─Źistej┼í├şm pocitom osobnej v├Żzvy, ktor├Ż na ┼íporte najviac milujem.

ÔÇ×Nie ─Źas, nie r├Żchlos┼ą, nie poradie s├║ d├┤le┼żit├ę. Zvl├ídnem to v├┤bec dokon─Źi┼ą? Zvl├ídnem sa v t├Żchto naro─Źn├Żch klimatick├Żch podmienkach popasova┼ą s tak ┼ąa┼żkou, najm├Ą marat├│nskou tra┼ąou?ÔÇť (Presne s tak├Żmito pocitmi som chodil do h├┤r ke─Ć som bol naj┼í┼ąastnej┼í├ş, pr├íve s tak├Żmito pocitmi som robil prv├ę 2 roky triatlon, ke─Ć mi prin├í┼íal najv├Ą─Ź┼íiu rados┼ą. Ke─Ć som nenah├í┼łal ─Ź├şsla, poradie, neporovn├íval sa s ostatn├Żmi a nebol porovn├ívan├Ż s ostatn├Żmi. Ale aj to je ├║del v├Żkonnostn├ęho ┼íportu, aj to k nemu patr├ş a aj v─Ćaka tomu rastieme.)

N├í┼í AG 25-29 ┼ítartuje ako posledn├Ż. ┼átartujeme z vody cca 100m od pl├í┼że. V kateg├│ri├ş m├ím na ┼ítarte 220 pretek├írov. S├║ to chalani, ktor├ş tomu obetovali podobne ve─ża ako ja. Ktor├ş absolvovali 1000ky hod├şn tr├ęningov, aby sa sem kvalifikovali. ┼ápi─Źka z ─żadovca v┼íetk├Żch ironmanov v mojom veku. Dnes nie s├║ moj├şmi s├║permi. Dnes je ┼łou tra┼ą.


├Üvodn├í mela po cca 100m pominie, nach├ídzam svoj rytmus. ┼Żia─ż, po cca 400m ho str├ícam. Dobiehame pomal┼í├şch pretek├írov zo star┼í├şch AG. Predierame sa pomedzi nich, po svojej ─żavici cel├Ż ─Źas perif├ęrne sledujem svojho par┼ą├íka/konkurenta, ktor├Ż pl├íva kr├ísnou "nahadzova─Źkou".

ÔÇ×..ten nep├┤sob├ş ako plaveck├Ż analfabet, asi mi to nejde a┼ż tak zle.ÔÇť

Pl├ívanie je ut├│pia. Postupne sa predierame cez ─Ćal┼íie vlny ┼ítartuj├║ce pred nami. Cez ┼żeny a tzv. ÔÇ×Challenged AthletesÔÇť, ktor├ş s├║ r├┤znymi sp├┤sobmi indisponovan├ş ┼íportovci pl├ívaj├║ci vo dvojiciach so supportom (PS: Obrovsk├Ż re┼ípekt a obdiv pred nimi). Av┼íak nerozumiem, pre─Źo pr├íve na┼íu, jednu z najsilnej┼í├şch v─║n dan├ęho d┼ła, dali ako posledn├║. Nedok├í┼żem si n├íjs┼ą stabiln├ę tempo. Pl├ívanie absolvujem za 63min├║t, hodinky ukazuj├║ 3950m. Tempo cca @1:35min/100m.

ÔÇ×..Ani sa ne─Źudujem pri to─żkom k─żu─Źkovan├ş.ÔÇť.

O dobr├Ż pocit ma to neuber├í, ─Źas to nie je tragick├Ż a em├│cia pl├ívania v kry┼ítalicky tyrkysovej vode na Majstrovstv├ích sveta na Havaji mi po─Źas cel├ęho, aj ke─Ć nekone─Źn├ęho depa, (ktor├ę m├í takmer 1KM) vy─Źaruje ├║smev na tv├íri.

ÔÇ×Hor sa na discipl├şnu, ktor├í mi je srdcu (a noh├ím) najbli┼ż┼íia!ÔÇť
 

CYKLISTIKA

Kona - Queen Ka'ahumanu Highway ÔÇô Hawi ÔÇô Kona (180KM, a 1900 v├Ż┼íkov├Żch metrov)


Prebieham nekone─Źne dlh├Żm depom, sad├ím na bicykel a nem├┤┼żem sa presta┼ą smia┼ą. Zimomriavky hraj├║ mojej du┼íi a noh├ím. 1000-ky ─żud├ş m├ívaj├║cich a povzbudzuj├║cich popri trati n├ís ┼żen├║ dopredu. Havaj─Źania s├║ ├║┼żasn├ş.. ┼ílapem hore ikonickou Palani Highway, (ktor├í ma cca 500m a 9% priemern├Ż sklon (s 12% maximom).


"Tu by sa ani Tour de France nemusela hanbi┼ą za tie davy po krajoch ciest."

Nasleduje ─żavoto─Źiv├í z├íkruta a ÔÇ×robotaÔÇť za─Ź├şna.... QUEEN K, je dia─żnica prech├ídzaj├║ca cel├Żm pobre┼ż├şm ostrova.

"Najbli┼żsiu z├íkrutu uvid├ş┼í za 90km, na ktorej sa oto─Ź├ş┼í o 180 stup┼łov a m├┤┼że┼í pr├í┼íi┼ą sp├Ą┼ą ÔÇ×domovÔÇť.

Znie to r├Żchlo ┼że? Zabudnite. Z cca 80km, ktor├Żch absolvujeme jedn├Żm aj druh├Żm smerom je asi 5km po rovine. Zvy┼íok je kon┼ítantne po zvlnenom ter├ęne, ┼żiadne ┼ąa┼żk├ę st├║pania len tiahle kopce, ktor├ę miestami nemaj├║ konca.


"Si na sope─Źnom ostrove ─Źo ─Źak├í┼í."


Drviv├║ v├Ą─Ź┼íinu ─Źasu tr├ívim za─żahnut├Ż v aero polohe. Som doma. U┼ż├şvam si to. Na Havaji som 1x, cie─ż je jasn├Ż, u┼żi┼ą si to, nabra┼ą sk├║senosti a dokon─Źi┼ą. Ide├ílne s ├║smevom. Ide├ílne vol.2 pod 10 hod├şn.

Tempo pon├şmam konzervat├şvne ako u┼ż d├ívno nie. Cie─żom je dr┼ża┼ą sa ─Źo najviac v aeropolohe, poriadne ob─Źerstvova┼ą (po─Źas cyklistiky pr├şjmem 8 litrov vody obsahuj├║cej elektrolity a g├ęly. V ─Ź├şslach je to 480g sacharidov formou g├ęlov (12ks),